СОЗДАВАМЕ УСЛОВИ ЗА ЕВРОПСКО ЗЕМЈОДЕЛСТВО Соопштенија

Средба Николовски – Војчеховски: Северна Македонија стана земја лидер во регионот со 97% искористеност на средствата од ИПАРД програмата

25.05.2022

Во рамки на работната посета во Брисел, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заедно со директорот на Платежната агенција Никица Бачовски остварија средба со еврокомесарот за земјоделство Јануш Војчеховски и директорот на Директоратот за земјоделство и рурален развој Волфганг Буртшер во Европската комисија. На состанокот се дискутираше за теми кои произлегуваат од тековните глобални политички, безбедносни и економски предизвици, со кои денес се соочува зе...

Прочитај повеќе >

Николовски: Даваме поддршка за секој земјоделец и земјоделска гранка - Не е време за политички поени врз грбот на земјоделците

22.05.2022

„Поддршката за македонскиот земјоделец нема партиска боја. Секогаш, а особено во време на ваква криза мора да се обединиме и да дадеме приоритет на барањата на земјоделците, а не на голата желба за власт. Апелирам во мое име како министер и во име на земјоделците и нивните семејства до пратениците: ,,Законите за конкретна поддршка на земјоделците не смее никогаш особено не заради политички несогласувања да бидат блокирани“, истакна министерот за земјоделство, шумарство и водостопанст...

Прочитај повеќе >


Информации и мерки за превенција поврзани со вирус COVID-19

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и родилките, лицата со нарушен слух, говор и глас, како и психолошка поддршка на албански јазик во период со справувањето со коронавирусот

03.04.2020

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште 3 нови телефонски броеви за психолошка поддршка за трудниците и родилките, лицата со нарушување на слухот, говорот и гласот, како и психолошка поддршка за лица во самоизолација на албански јазик во периодот со справувањето со КОВИД-19 во Република Северна Македонија. На телефонските броеви одговараат стручни лица, психијатри од Клиниката. * 078/378-766 – Трудниците и родилките на кои им е...

Прочитај повеќе >

Филипче: Одобрен е пристап до Европскиот солидарен фонд – рамноправно со сите европски земји ќе учествуваме во заедничките постапки за набавка на материјали и апарати – Од денеска во функција нова веб страницa

02.04.2020

На денешната редовна прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека отворена е нова веб-страница со цел полесен пристап за граѓаните до сите информации во врска со коронавирусот во земјава. „Од денеска  е во функција веб-страницата „koronavirus.gov.mk“ каде на едно место се собрани сите информации во врска со коронавирусот, совети во однос на заштитата, правилната самоизолација, насоки како да се препознаат симптомите, дневните вести коишто ...

Прочитај повеќе >Пон
Вто
Сре
Чет
Пет
Саб
Нед

Одберете датум

Јавни огласи и повици