Новости

Откупени над 15 милиони килограми тутун по просечна цена од 210 денари за килограм

16.01.2019

Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска беше во посета на откупните пунктови за тутун во скопскиот регион. На терен имаше средба со тутунарите од овој регион на која што се разговараше за состојбата со откупот на тутунот од реколтата 2018. „Ме радува што 94 проценти од вкупно откупениот тутун веќе е исплатен кон тутунопроизводителите за што лично и денес можевме да се увериме. Тоа се околу 50 милиони евра кои што се веќе исплатени од страна на откупу...

Прочитај повеќе >

Наскоро истекува рокот за конкурирање за двете мерки за инвестиции во земјоделството од ИПАРД 2 Програмата

10.01.2019

За три недели односно на 29-ти овој месец истекува рокот за поднесување на барања за мерката 3 „Инвестиции во материјални средства за преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи“. Рокот за поднесување на барања за мерката 1 „Инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства“ истекува на 9-ти феврурари. Министерот Николовски посочи дека вкупната сума што е на  располагање за домашниот агро-сектор преку овие два повика е во износ од 25 милиони ев...

Прочитај повеќе >
Соопштенија

Министерот Николовски од утре е во официјална посета на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена Недела“ во Берлин

17.01.2019

Од утре и во следните четири дена,  министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, ќе биде во официјална посета на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена Недела“, што се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија. Се работи за саем со долга традиција од 1926 година, на кој што своите производи ги изложуваат фирми од целиот свет.  Оваа година на саемот „Зелена недела“, учествуваат над 70 меѓународни министри, замени...

Прочитај повеќе >

ИПАРД 2014 – 2020 презентирана на инфо денот во Штип и Радовиш

17.01.2019

Денеска во големата сала на општина Штип се одржа вториот инфо ден од едукативната кампања за ИПАРД Програмата 2014 – 2020. Во текот на денот активностите продолжуваат во Радовиш во Домот на културата „Ацо Караманов“. Целта на инфо деновите е да да ги запознаат сите засегнати и зантересирани страни со спроведувањето и користењето на ИПАРД 2014 – 2020. На настанот во Штип присуствуваа претставниците од Одделението за програмирање и проценка при Телото за управување со ИПА...

Прочитај повеќе >Пон
Вто
Сре
Чет
Пет
Саб
Нед

Одберете датум

Јавни огласи и повици