Информации и мерки за превенција поврзани со вирус COVID-19

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и родилките, лицата со нарушен слух, говор и глас, како и психолошка поддршка на албански јазик во период со справувањето со коронавирусот

03.04.2020

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште 3 нови телефонски броеви за психолошка поддршка за трудниците и родилките, лицата со нарушување на слухот, говорот и гласот, како и психолошка поддршка за лица во самоизолација на албански јазик во периодот со справувањето со КОВИД-19 во Република Северна Македонија. На телефонските броеви одговараат стручни лица, психијатри од Клиниката. * 078/378-766 – Трудниците и родилките на кои им е...

Прочитај повеќе >

Филипче: Одобрен е пристап до Европскиот солидарен фонд – рамноправно со сите европски земји ќе учествуваме во заедничките постапки за набавка на материјали и апарати – Од денеска во функција нова веб страницa

02.04.2020

На денешната редовна прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека отворена е нова веб-страница со цел полесен пристап за граѓаните до сите информации во врска со коронавирусот во земјава. „Од денеска  е во функција веб-страницата „koronavirus.gov.mk“ каде на едно место се собрани сите информации во врска со коронавирусот, совети во однос на заштитата, правилната самоизолација, насоки како да се препознаат симптомите, дневните вести коишто ...

Прочитај повеќе >
Соопштенија

Вчера се изврши првото авионско засејувањ врз градоносни облаци, спречена појава на град во повеќе региони

21.05.2020

Управата за хидрометеоролошки работи и Аероклуб Скопје, во текот на попладневните часови од вчерашниот ден (20.05.2020 година), имаа прва  успешна интервенција за спречување на појава на град со новата метода за авионско засејување на градоносните облаци. По најавата за очекувани временски непогоди поради дестабилизација на временските услови на територијата на нашата држава и во целиот Балкански регион, Управата за хидрометеоролошки работи подготвено и успешно го неутрализираше опасниот е...

Прочитај повеќе >

Нова финансиска поддршка за инвестиции во развој на домашното рибарство и аквакултурата

19.05.2020

Од денеска па се до 15 јуни, сите кои имаат рибници и во нив одгледуваат риби или порибителен материјал ќе можат да поднесуваат барања за добивање на финансиска поддршка од Програмата за рибарство и аквакултура. Станува збор за можност за добивање на финансиски средства од  подмерката „Финансиска поддршка за порибителен материјал“. За оваа мерка може да конкурираат  сите кои од 1 февруари до 31 мај годинава, набавиле порибителен материјал за насадавување на рибниците. ...

Прочитај повеќе >
Новости

Премиерот Спасовски, министерот Димковски во посета на Општина Карбинци - Започна изградбата на пречистителна станица за вода за пиење, проект од витално значење со кој ќе се реши долгогодишниот проблем со снабдувањето на повеќе населени места од овој регион

28.05.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски присуствуваа на поставување на камен темелник на пречистителна станица за вода за пиење.Во изјавата за медиумите по тој повод, премиерот Спасовски истакна дека овој проект е од витално значење, бидејќи со приклучување на Општина Карбинци со хидросистемот Злетовица, трајно ќе се обезбеди решавање на долгогодишниот проблем со водоснабдувањет...

Прочитај повеќе >

Сеидбата на ориз е во завршна фаза, откупната цена оваа година највисока досега

23.05.2020

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев, извршија увид во теренските активности на неколку локации на територија на Општина Кочани. Кочани е град претпознатлив по производството на оризова арпа од која се добива бел ориз како бренд надалеку познат  во светот по својот квалитет. Од оваа земјоделска култура опстојуваат 3 500 земјоделски семејства во Кочанскиот регион. Во Програмата за 2020...

Прочитај повеќе >Пон
Вто
Сре
Чет
Пет
Саб
Нед

Одберете датум

Јавни огласи и повици